Lean sistema – nuo startuolio iki pasaulinės įmonės
- dėl nesamų aiškių darbo standartų sunku užtikrinti stabilią paslaugų ar produktų kokybę;
- dalis įmonės praktinės patirties yra darbuotojų galvose ir pasikeitus darbuotojams įmonė netenka dalies sukauptų žinių bei patirties;
- nerandama pakankamai laiko ieškoti sisteminių ir ilgalaikių sprendimų, nes nuolat reikia spręsti čia ir dabar iškilusius konfliktus bei problemas.
Su tokiais ir panašiais nesklandumais anksčiau ar vėliau susiduria dauguma įmonių ir tai nepriklauso nuo jų dydžio. H. Petružis teigia, kad Lean sistema gali padėti išspręsti visas šias problemas, užtikrindama sklandžią bei standartizuotą įmonės veiklą, ir yra lengviau įdiegiama mažose įmonėse: „Tiesą sakant, nedidelę, 20–50 darbuotojų turinčią įmonę transformuoti yra lengviau nei keletą šimtų, o tuo labiau daugiau nei 1 tūkst. darbuotojų turinčią įmonę.“ Taip yra todėl, kad sistemos diegimas, be kitų aspektų, yra vadovų bei darbuotojų mąstymo keitimas, o pakeisti žmogaus mąstymą yra daug sunkiau, nei įdiegti naują įrangą ar perrašyti programą kompiuteryje.
H. Petružis prisimena lietuvišką patarlę „anksti atsikėlęs, jaunas vedęs – nesigailėsi“ ir tuojau pat ją pritaiko kalbėdamas apie efektyvų įmonės procesų valdymą: „Anksčiau pradėjęs diegti Lean sistemą, anksčiau turėsi gerą rezultatą.“ Pašnekovas pabrėžia, kad įmonės branda dažnai virsta painiu popierizmu ir tada labai sunku ką nors keisti. Be to, H. Petružio asmeninė darbo su didelėmis įmonėmis patirtis atskleidžia, kad tokiais atvejais Lean sistemos įgyvendinimas trunka gerokai ilgiau, o pats procesas tampa sudėtingesnis.
Lean sistemos esmė yra pastovus, nenutraukiamas ir aukštas pokyčių energijos lygis. Vertinant iš šios perspektyvos, mūsų šalis – palanki terpė, nes lietuviai vis dar ištroškę žinių, o toks nusiteikimas veda mus pirmyn. Lean sistema turi praktinių žinių bagažą, tačiau reikia laiko, kad darbuotojai įsigilintų į siūlomus sprendimus ir pradėtų juos taikyti. Taigi, sujungę savo gebėjimą greitai mokytis su pažangiausiais procesų valdymo sprendimais, gauname įspūdingą teigiamų pokyčių junginį, kuris padės įmonei ar organizacijai persikelti į kitą – pasaulinį – procesų valdymo lygį.Norintiesiems susipažinti su įvairių Lietuvos ir užsienio organizacijų Lean sistemos diegimo patirtimi suteikiama išskirtinė galimybė dalyvauti 2017 m. lapkričio 9 d. vyksiančioje konferencijoje „LEAN Lietuva 2017“. Jums kylantys klausimai su išsamiais atsakymais bus ten – tai gali būti jūsų pirmas žingsnis efektyvių procesų valdymo link.