COVID-19 ir LEAN
COVID-19 pandemija baigsis. Gal tai įvyks po 2-3 mėnesių, gal sulauksime pasikartojančių bangų, o, galbūt, reikės sulaukti efektyvios vakcinos ar vaistų?
Reali grėsmė Lean veiklai
Jei jūsų įmonėje veikia ar yra diegiama Lean sistema, tai koks likimas laukia jos?
Kadangi jūsų organizacija skyrė nemažai darbuotojų ir vadovų laiko Lean metodų ir filosofijos įsisavinimui ir tam sunaudojo kažkiek lėšų, tai tiesiog būtų gaila iššvaistyti visą šį įdirbį.
Patirtis rodo, kad 2-3 mėnesių pertrauka su Lean veikla, dažnai reiškia, jog norėdami ją pratęsti, turėsime pradėti nuo pradžių. Blogėjanti situacija kelia stresą ir įtampas, todėl organizacijų vadovams neretai kyla mintis stabdyti Lean veiklą, kuri dažniausiai yra orientuota ne tiek į trumpalaikius tikslus, kiek į ilgesnio laiko pridėtinės vertės kūrimą.
Organizacijos gebėjimas save tobulinti yra didelis turtas, o versle ir konkurencinis pranašumas. Teigiamų pokyčių sukūrimas reikalauja pastangų, kartais didelių, todėl, atėjus sunkesniam laikui, kiekvienai Lean keliu einančiai organizacijai būtų verta pagalvoti, kaip išsaugoti šiuos darbuotojų protais ir rankomis sukurtus privalumus.
Be abejo, skirtingos organizacijos pandemijos poveikį patiria skirtingai. Kai kurios stabdo veiklą, palaiko ją mažesne apimtimi, dalis kol kas nepatiria jokio esminio poveikio, o kai kas net auga. Jei jūsų įmonė yra iš tų, kurios nestabdo savo veiklos, verta paieškoti būdų, kaip palaikyti Lean pokyčių procesą; gal mažesne apimtimi, bet vis tik, palaikyti.
Ką daryti?
Gamybinės įmonės, tęsiančios veiklą, be abejo, laikosi griežtų antivirusinės saugos reikalavimų ir dažnai riboja didesnius susirinkimus, bet kol kas leidžia keleto dalyvių susitikimus. Kadangi Lean komandos tipiškai nebūna didelės, tokiomis sąlygomis jos pilnai gali veikti.
Esant apribotiems tiesioginiams kontaktams realia alternatyva tampa nuotolinis Lean komandų darbas. Nors nuotolinis darbas turi ne vieną apribojimą, jis leidžia komandoms periodiškai bendrauti tarpusavyje, dalytis idėjomis ir spręsti, jei ne visas, tai daugumą problemų.
Net ir trumpesnės nuotolinės Lean sesijos leidžia tobulinti procesus, darbo standartus, mokyti darbuotojus ar spręsti kokybės problemas. Tuo labiau, kad už prieinamą kainą yra lengvai pasiekiama daugelis IT įrankių, skirtų nuotoliniam darbui valdyti.
Tai, kad Lean veikla palaikoma, siunčia aiškią žinią kolektyvui, kad tobulinimas nėra kokia nors žemo prioriteto veikla, kuri yra lengvai stabdoma iškilus sunkumams.
2008-2009 metų krizės pamokos
2008-2009 krizės metais Lean sistema dar buvo menkai paplitusi, lyginant su šiuo laiku. Nepaisant to, net ir anuo sunkiu laiku kai kurios įmonės palaikė Lean veiklą. Šis įdirbis joms leido greičiau įveikti krizę ir pasiekti spartų augimą jai pasibaigus.
Schmitz Cargobull Baltic generalinis direktorius Raimundas Petrauskas sako, kad 2008-2009 metų krizės metu, smarkiai kritus užsakymų apimtims, įmonė vis tik išlaikė daugiau darbuotojų, nei buvo būtina turimų užsakymų vykdymui.
Šie „pertekliniai“ darbuotojai krizės metais intensyviai tobulino įmonės procesus. Didesnio, nei būtina, darbuotojų skaičiaus išlaikymas krizės sąlygomis galėtų atrodyti, kaip gana rizikingas sprendimas, tačiau būtent tai, pasibaigus sunkmečiui, leido įmonei ne tik greitai atsistoti ant kojų, bet ir pasiekti didžiulį verslo apimčių augimą.
Daugiau apie praėjusios ekonominės krizės laikotarpio Lean patirtį galite rasti Verslo Žinių straipsnyje „Jei ne LEAN sistema – tektų kabinti spyną“ https://www.leanprojektai.lt/klientu-sekmes-istorijos/uab-arginta/
Kartais Lean metodika apibūdinama fraze „padaryti daugiau su mažiau“. Dabar, kai daug ko turime mažiau (užsakymų, pinigų, gal darbuotojų, prastesnį tiekimą…), ypač svarbu su šiais mažesniais ištekliais padaryti kiek įmanoma daugiau.
Branginkime tai, ką esame sukūrę, ir neleiskime, kad nerimo jausmas sunaikintų šiuos puikius, jūsų organizacijos žmonių sukurtus pasiekimus.
Kiekvieno sunkmečio priežastys, eiga ir pasekmės skiriasi – nėra identiškų scenarijų ir aišku, kad ši krizė nebus paskutinė. Efektyvesnės organizacijos turi kur kas daugiau galimybių išlikti sunkiais laikas, ir gerai veikianti Lean sistema gali prie to reikšmingai prisidėti.
Hubertas Petružis
Lean profesionalų asociacijos direktorius
Lean konsultantas
Vilnius
2020 balandžio 2